Podzim a Advent v knihovně

07.11.2016 12:17

Podzim a Advent v knihovně

Po úspěšném Říjnu - měsíci knihovny, kdy se přihlásilo 58 nových uživatelů knihovny, máme zaregistrováno již přes 800 čtenářů. Protože jsme získali finance z Ministerstva kultury na nákup nových počítačů a tiskáren, museli jsme koncem září udělat v prostorách knihovny menší rekonstrukci rozvodů elektřiny a osvětlení a následně vymalovat některé prostory. Proto jsme museli knihovnu na dva týdny uzavřít. Návštěvníci knihovny již teď mají k dispozici 3 nové počítače s operačním systémem Windows 10 a kancelářským programem Office 2016, které mohou využívat pro tvorbu a tisk dokumentů. PC jsou vybaveny i nízkonákladovou barevnou inkoustovou tiskárnou s kopírkou a scannerem. Máme také pro veřejnost laminovačku od formátu A8 po formát A3.

Naše knihovna je velmi specifická – neustále se nám hlásí noví čtenáři a zvyšují se nám výpůjčky, ačkoliv ostatní knihovny si stěžují na nezájem ze strany veřejnosti. Jsme rádi, že i „naše malá knihovna, středisková“ poskytuje lepší služby, než „ velké knihovny, okresní“ – například rezervaci nevypůjčených knih přes internet nebo půjčování elektronických knih, které si můžete stáhnout do svých chytrých mobilů nebo tabletů zdarma. Půjčujeme také zvukové knihy. Do naší knihovny si chodí knihy půjčovat více muži (55%) než ženy (45%), nejvíce ve věku 11-13 let, 36-40 let a 60-64 let. Našemu nejmladšímu registrovanému čtenáři jsou 3 roky a nejstarší čtenářce je 92 roků.

Knihy, které se letos u nás nejvíce půjčovaly – Dívka v pavoučí síti a Dívka ve vlaku. Ke spisovatelům, jejichž knihy se u nás čtou nejvíce, patří: Vlastimil Vondruška, Dominik Dán, Sandra Brown, James Patterson,  Robin L. Sharma a Alena Jakoubková. Děti si nejvíce půjčují knihy o Minecraftu, Deníky malého poseroutky, Simpsnovy, knihy o dinosaurech a horory. Větší děti zaujala řada Divergence a Selekce. Stále si chodí studenti pro doporučenou četbu. Protože rozpočet na nákup knih je velmi omezený, jsme nuceni knihy zajišťovat z jiných knihoven přes meziknihovní výpůjční službu – letos jsme již dovezli nebo objednali poštou našim čtenářům 250 knih.

Po celý měsíc listopad budeme připravovat besedy pro děti z prvního stupně ZŠ v Dobré. Děti, které se budou chtít přihlásit do knihovny po absolvování knihovnické lekce, si donesou do knihovny podepsanou přihlášku od rodičů, budou mít registraci zdarma.